V naší ordinaci nabízíme možnost kvalifikované veterinární FYZIOTERAPIE A REHABILITACE. Zaměřujeme se jak na preventivní, tak na léčebné ošetření.
Preventivní ošetření je vhodné pro jedince každého věku. U štěnat tak můžeme podpořit správný vývoj pohybového aparátu, u starších slouží jako prevence poranění, u seniorů můžeme prodloužit aktivní život. U všech věkových kategorií má vliv i na psychiku, dochází k uvolnění a relaxaci. Intenzitu volíme dle stavu a využití psa.
Při léčebném ošetření pracujeme s pacienty po operacích (např. LCC, UAP, FCP, OCD, FHO, luxace pately, …) a úrazech (fraktury, artrodézy,…), s neurologickými pacienty (výhřez meziobratlové plotýnky, syndrom caudy equiny, wobler syndrom,…), s pacienty s onemocněním kloubů, svalů, vazů a šlach (např. artróza, spondylóza/spondylartróza, DLK, DKK, bicipitida, …).
Pro ošetření využíváme tyto techniky a metody:
- masáže – různé techniky, které vedou ke zlepšení prokrvení a mobility svalů, dochází k odstranění metabolitů, vyplavují se endorfiny, dochází k uvolnění napětí a k lymfodrenáži; ošetření má také analgetický (protibolestivý) účinek.
- měkkotkáňové techniky - se zaměřují na ošetření kůže, podkoží, fascií a svalů; pomáhají uvolnit svalové spasmy, odstranit reflexní svalové změny, ošetřit krácené svaly, dochází k celkovému uvolnění.
- Dornova metoda – je jemná manuální technika, která ošetřuje všechny klouby v těle za přirozeného pohybu, který vyvíjí terapeut, používáme tlak na danou kost či kloub, regulujeme chybné postavení kostí v kloubu.
- ošetření v principu osteodynamiky – jemná manuální technika pracující s fasciemi; pomocí malého tlaku a síly po delší časovou jednotku za současného aktivního nebo pasivního pohybu dochází k uvolnění stažených a slepených fascií a jejich hydrataci; ošetření je možné kombinovat s Dornovou metodou.
- pasivní techniky – pracují s klouby, vazy, šlachami i svaly, ale bez aktivní svalové kontrakce, kdy pohyb provádí terapeut; pomocí pasivních pohybů, strečinku a mobilizace kloubů udržují flexibilitu (pohyblivost) a fyziologický rozsah hybnosti, pomáhají snižovat svalové kontraktury, podporují krevní oběh a regeneraci.
- aktivní terapie - využívá aktivní svalové kontrakce, pomocí indukovaných spinálních reflexů a tréninku propriorecepce a koordinace zvyšujeme svalovou sílu, cvičíme správné postoje a pohybové vzorce, zvyšujeme vytrvalost; aktivní cvičení můžeme využít také jako součást sportovní přípravy nebo volnočasových aktivit, tzv. dog fitness; používáme různé pomůcky, např. závěsy/popruhy, balóny, balanční čočky, válce, kavalety, kužele, kruhy apod.
- ošetření spoušťových bodů, tzv. trigger pointů – spočívá ve vyhledání a ošetření „uzlíků,“ které se nachází na jednotlivých snopcích svalových vláken (ne na celém svalu), ty jsou důsledkem lokálního mechanického přetížení a vedou ke změně dynamiky pohybu příslušné kloubně – svalové jednotky a tím k projevům bolestivosti v dané nebo přenesené oblasti.
- doplňkové myoskeletální techniky – zvyšují efekt manuálních metod, majitelé je mohou provádět i sami doma, patří sem např. míčkování nebo kartáčování.
- magnetoterapie – využívá pulzního magnetického pole, které rozšiřuje cévy a ovlivňuje metabolismus buněk, tím dochází ke zlepšení prokrvení a urychlení regenerace, účinek je tedy protizánětlivý a analgetický. Přístroj je možné zapůjčit do domácího prostředí.
- termoterapie – využití chladu a tepla; ledové gelové polštářky používáme ke snížení krvácení, otoku, bolestivosti; nahřívací polštářky pomáhají tišit bolest, relaxovat svalová vlákna, zlepšují hybnost kloubů.
- elektroterapie – využívá různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání a tkáňový metabolismus, ovlivňují svalové napětí (posilují nebo relaxují), působí proti bolesti, otoku a zánětu. Metodu NMES využíváme ke zvýšení svalové hmoty a síly u pacientů, kteří nemohou sval aktivně stahovat sami (např. po poranění páteře), metodu TENS využíváme ke zmírnění bolesti díky ovlivnění senzorických nervů a uvolnění endorfinů a enkefalinů (např. u pacientů, kde není možné použít plnou dávku léků proti bolesti nebo nedostatečně reagují na manuální metody).
- fototerapie – využívá infračervené světlo, které přenáší teplo na danou oblast, zde dojde k výraznému prokrvení a zvýšení látkové výměny (rozšíří se cévy, stimulují se imunobiologické reakce, uvolní se ztuhlé svaly a zmírní se bolest). Infralampu je možné zapůjčit do domácího prostředí.
Rehabilitační plán je stanovován na základě vyšetření a přesné diagnózy, je přihlédnuto ke zdravotnímu stavu a časovým možnostem majitele. Lepších výsledků dosahujeme kombinací metod. Většina z nich má ale i své kontraindikace a proto jsou někdy nutná další vyšetření.
Spolupráce s Vašimi ošetřujícími lékaři je samozřejmostí. Pokud jste k nám referováni z pracoviště, které nedisponuje daným přístrojovým vybavením (především krevní analyzátor, USG nebo RTG), je možné vyšetření provést u nás.
Rehabilitace provádí MVDr. Alena Truhlářová, která složila státem uznané zkoušky k získání Profesní kvalifikace "Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat 43-001-R." Praxi v oboru má 8 let.
Fotografie některých našich pacientů najdete na https://www.facebook.com/TruhlarovaAlena/ view_public_for=110056287233767.
Bližší informace rádi poskytneme na telefonním čísle 607 456 001 nebo emailu lereca@seznam.cz.
Využít můžete také kontakty do ordinace. Na ošetření je nutné se předem objednat.